Що таке енергетичний аудит
Енергетичний аудит (ЕА) – комплексна техніко-фінансова оцінка діяльності підприємства, установи, обладнання, системи, процесу (в подальшому Об’єкт), в галузі споживання енергоносіїв.
ЕА від фахівців Органіка інжиніринг охоплює детальний аналіз рівня ДОСЯГНУТОЇ енергоефективності Об’єкту. Він ґрунтується на ТРИВАЛОМУ спостереженні за енергоспоживанням та енерговтратами.
Мета проведення ЕА
ЕА планують і проводять у межах ідентифікації та визначення пріоритетних можливостей підвищення рівня ДОСЯГНУТОЇ енергоефективності до рівня ДОСЯЖНОЇ, скорочення споживання енергії і отримання, пов’язаних з цим, екологічних та фінансових вигод.
Енергетичний аудит (ЕА) – комплексна техніко-фінансова оцінка діяльності підприємства, установи, обладнання, системи, процесу (в подальшому Об’єкт), в галузі споживання енергоносіїв.
ЕА від фахівців Органіка інжиніринг охоплює детальний аналіз рівня ДОСЯГНУТОЇ енергоефективності Об’єкту. Він ґрунтується на ТРИВАЛОМУ спостереженні за енергоспоживанням та енерговтратами.
Мета проведення ЕА
ЕА планують і проводять у межах ідентифікації та визначення пріоритетних можливостей підвищення рівня ДОСЯГНУТОЇ енергоефективності до рівня ДОСЯЖНОЇ, скорочення споживання енергії і отримання, пов’язаних з цим, екологічних та фінансових вигод. Таким чином, мета ЕА:
ORGANIKA – ENGINEERING пропонує три типи енергетичного аудиту:
ознайомчий/первинний ЕА, який проводиться на Об’єкті новому для енерогоаудитора. При виконанні ЕА енергоаудитор знайомиться з Об’єктом та технологіями споживання енергетичних ресурсів, які застосовуються на Об’єкті. Мета – визначення ДОСЯГНУТОГО рівня енергоефективності та формування найбільш типового переліку енергозберігаючих заходів (ЕЗЗ), які показали свою ефективність. Досить часто, для житла та Об’єктів соціальної сфери, такий ЕА проводився на рівні ТЕПЛОВІЗІЙНОГО обстеження будівель, споруд, огороджувальних конструкцій, елементів систем інженерного забезпечення тощо. Результатом ЕА є формалізований ЕНЕРГЕТИЧНИЙ ПЛАН поточний ЕА, який проводиться через певний проміжок часу на Об’єкті, на якому вже виконувався ознайомчий/первинний ЕА. Мета – аналіз змін ДОСЯГНУТОГО рівня енергоефективності від реалізації типового переліку ЕЗЗ, формування ДОДАТКОВОГО переліку ЕЗЗ, який враховує особливості технологій споживання енергетичних ресурсів на Об’єкті. При розрахунках та аналізу техніко-економічних показників запропонованих ЕЗЗ можуть застосовуються як найпростіші методи, так і ускладнені, наприклад - враховуватися собівартість основної діяльності Об’єкту, інфляція, тривалість реалізації ЕЗЗ, послідовність реалізації ЕЗЗ. Що дає можливість застосовувати енерго-сервісний підхід при плануванні. Суть енерго-сервісного підходу – реінвестування частини коштів, отриманих на попередньому етапі реалізації програми енергозбереження на Об’єкті, у реалізацію подальших етапів програми енергозбереження, що ілюструє малюнок, пояснюючий циклічність ЕА та реалізації програм енергозбереження. інвестиційний ЕА, який проводиться для реалізації конкретної програми енергозбереження і метою, якого є точне, з мінімальною похибкою визначення техніко-економічних показників ЕЗЗ.. При розрахунках та аналізу техніко-економічних показників запропонованих ЕЗЗ, застосовуються ТІЛЬКИ повні методи економічного аналізу. Наприклад, враховуватися собівартість основної діяльності Об’єкту, інфляція, тривалість реалізації ЕЗЗ, послідовність реалізації ЕЗЗ, враховується кумулятивний ефект реалізації програми, застосовується енерго-сервісний підхід при плануванні.
У стратегічному плані завданнями ЕА є:
В тактичному плані завданнями ЕА є:
Результати ЕА містять інформацію про поточний стан ДОСЯГНУТОЇ енергоефективності, упорядковані рекомендації щодо підвищення її до рівня ДОСЯЖНОЇ та фінансових вигод від цих дій.
Зміст ЕА – глибоке та всебічне вивчення економічних умов функціонування Об’єкту та їх аналіз з метою прийняття оптимальних управлінських рішень, забезпечення виконання виробничих або інших програм, оцінки рівня їх виконання, виявлення «вузьких» місць та внутрішніх господарських резервів Об’єкту.
ЕА повинен являти собою комплексне дослідження взаємодії внутрішніх та зовнішніх, ринкових та виробничих факторів, на кількість та якість продукції (послуг), оцінку перспектив розвитку основної діяльності Об’єкту у вибраній галузі господарювання.
Загальні принципи енергетичного аудиту:
Принципи проведення енергетичного аудиту:
Методологія/етапи проведення ЕА
1-й етап. Скорочена оцінка стану споживання енергетичних ресурсів; стану та можливостей енергозбереження на Об’єкті, фінансового стану об’єкту.
2-й етап. Збирання та опис вихідних даних.
3-й етап. Проведення приладних вимірів, опис результатів вимірів. Успіх ЕА визначається різними факторами. З відомою долею умовності можливо сформулювати кілька основних принципів, які доцільно мати на увазі починаючи ЕА:
4-й етап. Розробка енергозберігаючих заходів (в подальшому ЕЗЗ) з оцінкою ефективності їх впровадження. Розрахунок економічного ефекту та терміну окупності за ЕЗЗ.
5-й етап. Формування проекту програми енергозбереження на Об’єкті.
Типова схема проведення ЕА:
Тип | 1 | 2 | 3 |
---|---|---|---|
Типове застосування | Виробничі об’єкти/процеси, парки транспортних засобів. Попередній ЕА великих Об’єктів або ЕА невеликих Об’єктів | Один виробничій об’єкт/процес, парк транспортних засобів. Детальний ЕА, як правило, НЕРЕНТАБЕЛЬНИЙ для Об’єктів з невеликим паливно-енергетичним балансом/споживанням енергоносіїв | Цілий виробничій об’єкт, процес, система або парк транспортних засобів. Комплексний ЕА зі значною участю персоналу Об’єкту. Як правило, РЕНТАБЕЛЬНИЙ для Об’єктів з великим паливно-енергетичним балансом/споживанням енергоносіїв та/або для Об’єктів, які змагаються за цільові інвестиційні гранти. Застосовується на СИСТЕМНОМУ рівні, для окремих систем споживання енергетичних ресурсів |
Зведені Бізнес-потреба, для задоволення якої виконується ЕА | Визначення потенційних заощаджень і прибутків, які можуть виникнути в результаті більш детальних досліджень (проведення ЕА 2 та 3 типів). Ідентифікація пріоритетних ділянок застосування енергетичного менеджменту. Підвищення інформованості про енергетичні витрати і потенційні вигоди від впровадження енергетичного менеджменту | Виявлення та оцінювання низки послідовних і конкретних можливостей з кількісним вираженням витрат і вигод. Виявлення можливостей для подальшого і більш детального вивчення. Енергоаудиторам ПОТРІБНО володіти відповідним технічним, професійним, управлінським досвідом та навичками | Виявлення та оцінювання низки послідовних і конкретних можливостей щодо підвищення ДОСЯГНУТОЇ енергоефективності до ДОСЯЖНОЇ з використанням визначених витрат і вигод, зокрема кількісно виражених «неенергетичних вигод». Виявлення можливостей енергозбереження для подальшого і більш детального вивчення. Розгляд при проведенні ЕА різних бізнес-стратегій, бізнес-моделей Енергоаудиторам ПОТРІБНО володіти відповідним технічним, професійним, управлінським досвідом та навичками |
Збирання даних | Енергетичні дані об’єкту, охоплюючи додаткові лічильники і профілі щоденного/добового навантаження. Відповідні дані за значними змінними параметрами для встановлення загальних показників енергетичної ефективності. Перелік основного енергоспоживаючого обладнання з його характеристиками, в тому числі:
|
Зведені енергетичні дані, зокрема щоденні/добові графіки навантажень. Відповідні дані за значними змінними параметрами для встановлення загальних показників енергетичної ефективності. Дані додаткових лічильників, в тому числі вимірів енергоаудиторами. Енергетичні дані та інформація, отримані під час проведення ЕА, повинні охоплювати:
|
Робочий профіль/профіль навантаження об’єкту. Відповідні дані за значними змінними параметрами для встановлення загальних показників енергетичної ефективності. Дані додаткових лічильників, в тому числі вимірів енергоаудиторами, особливо у нижніх та верхніх зонах профілів Енергетичні дані та інформація, отримані під час проведення ЕА, повинні охоплювати:
|
Аналіз | Дані про споживання енергії та дані стосовно обладнання повинні бути систематизовані за обладнанням, системами, процесами. Ці дані використовуються для складання попереднього енергетичного балансу та виявлення СУТТЄВОГО ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГІЇ. Укрупнений аналіз профілів споживання для виявлення АНОМАЛІЙ у структурі споживання. Порівняння з наявними еталонами/критеріями для виявлення ділянок в високим рівнем енергоспоживання або з низьким ККД | Аналіз поточних та історичних енергетичних даних, показників енергоефективності на рівні об’єкту. Детальний енергетичний баланс узгоджений з даними додаткових лічильників на рівні щорічного аналізу. Масовий баланс для систем, процесів обладнання, що охоплює значні потоки сировини, півпродуктів, продуктів, які впливають на споживання енергії або еквівалентний аналіз матеріальних і енергетичних потоків. Оцінювання проектних рішень та варіантів конфігурацій для задоволення потреб об’єкту. Оцінювання рівня ДОСЯЖНОЇ енергоефективності, пов’язаного з заміною обладнання, систем, процесів | Аналіз поточних та історичних енергетичних даних, показників енергоефективності на рівні об’єкту. Детальний енергетичний баланс узгоджений з даними додаткових лічильників на рівні щорічного аналізу. Масовий баланс для систем, процесів обладнання, що охоплює значні потоки сировини, півпродуктів, продуктів, які впливають на споживання енергії або еквівалентний аналіз матеріальних і енергетичних потоків. Оцінювання проектних рішень та варіантів конфігурацій для задоволення потреб об’єкту. Оцінювання рівня ДОСЯЖНОЇ енергоефективності, пов’язаного з заміною обладнання, систем, процесів. Застосування низки аналізів для вивчення залежності між споживанням енергії та відповідними змінними. Рекомендації щодо додаткових даних/вивчення з метою підвищення точності/вірогідності даних |
Ідентифікація можливостей | Контрольна/комплексна перевірка з метою візуального огляду використання/споживання енергії. Визначення і кількісне вираження недорогих можливостей для підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, які легко піддаються кількісній оцінці. Ідентифікація більш капіталоємких можливостей для підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, на загальному рівні, які не розроблені як технічне рішення | Ідентифікація набору конкретних і здійниимих можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, зокрема короткострокових, середньострокових та довгострокових дій під час узгодження та співставлення енергозбереження з детальним енергетичним балансом. Усі або більшість можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, передбачених у витратах і вигодах, охоплюючи зазначення «неенергетичних» переваг, в першу чергу – впливу на довкілля. Виявлення можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, де вимагатимуться додаткові дані/вивчення для покращення або уточнення вимірів. Перелік можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, що підтвердити доцільність або придатність запропонованих можливостей ще до їх детального аналізу/дослідження. Порівняння з еталонними показниками | Ідентифікація набору конкретних і здійниимих можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, зокрема короткострокових, середньострокових та довгострокових дій під час узгодження та співставлення енергозбереження з детальним енергетичним балансом. Усі або більшість можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, передбачених у витратах і вигодах, охоплюючи зазначення «неенергетичних» переваг, в першу чергу – впливу на довкілля. Виявлення можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, де вимагатимуться додаткові дані/вивчення для покращення або уточнення вимірів. Перелік можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності,, що підтвердити доцільність або придатність запропонованих можливостей ще до їх детального аналізу/дослідження. Порівняння з еталонними показниками. Застосування інших видів аналізу, наприклад термографічних обстежень, комп’ютерної симуляції тощо, щоб повною мірою зрозуміти моделі споживання енергії. Обговорення з постачальниками можливостей сучасних/новітніх технологій для можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності |
Оцінювання можливостей енерго- збереження | Індикативні або типові заощадження (економія) розраховуються із використанням загальних правил, узгоджених з енергетичною базовою лінією. Призначення типових термінів окупності. Короткий опис кроків, необхідних для отримання конкретних заходів щодо можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності | Заощадження (економія) розраховані з використанням можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, узгоджених з докладним енергетичним балансом. Витрати ґрунтуються на поєднанні одиниць основних засобів і трудових елементів з використанням стандартних правил. Цінові пропозиції від постачальників НЕ ПОТРІБНІ. Представлення узгодженого економічного аналізу охоплюючи ПРОСТИЙ ТЕРМІН ОКУПНОСТІ, але не виключаються і інші методи, наприклад IRR або NPV | Заощадження (економія) розраховані з використанням можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, узгоджених з докладним енергетичним балансом, включаючи «неенергетичних» переваг, в першу чергу – впливу на довкілля. Витрати ґрунтуються на поєднанні одиниць основних засобів і трудових елементів з використанням стандартних правил. Цінові пропозиції від постачальників ПОТРІБНІ. Представлення узгодженого економічного аналізу охоплюючи IRR або NPV, щоб забезпечити дані для процесу КАПІТАЛОВКЛАДЕНЬ |
Результати | Ідентифікація та БАЗОВА оцінка недорогих можливостей підвищення ДОСЯГНУТОГО/ДОСЯЖНОГО рівнів енергоефективності, які можна легко реалізувати. Розуміння споживання енергії на рівні об’єкту, системи, процесу. Підвищення інформованості про відносний внесок кожного джерела/виду енергії об’єкта, середні витрати на одиницю основної продукції для кожного джерела/виду енергії. Потенційні переваги енергетичного менеджменту. Визначення ступеня більш капіталоємких можливостей | Докладне розуміння споживання та використання енергії. Розуміння відносного внеску кожного джерела/виду енергії об’єкта, середніх та граничних витрат на одиницю основної продукції для кожного джерела/виду енергії. Визначення та комплексний аналіз заощаджень та попередніх затрат на інвестиції, для інвестиційних заходів. Збирання та оброблення даних для енергетичного аналізу/моніторингу. Операційний профіль та детальний енергетичний баланс | Докладне розуміння споживання та використання енергії. Виявлення та аналіз можливостей енергозбереження, зокрема безкоштовних, із врахуванням енергетичних і неенергетичних переваг, попередньої специфікації обладнання або покращення процесу, а також детальних вимого до витрат. Дані енергетичного аналізу. Експертиза систем обліку, рекомендації щодо усунення прогалин у даних. |
Таблиця досить велика і складна для розуміння, для спрощення розуміння відмінностей між типами ЕА добре підходять наступні «формули»: ЕА тип 1 – все що є у колонці «Тип 1»;
ЕА тип 2 – все все що є у колонці «Тип 1» + додаткові вимоги з колонки «Тип 2»;
ЕА тип 3 – все все що є у колонках «Тип 1» і «Тип 2» + додаткові вимоги з колонки «Тип 3».
Закон України «Про енергозбереження» з змінами та доповненнями
ДСТУ 4065-2001 ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ. «Енергетичний аудит. Загальнi технiчнi вимоги»
ДСТУ ISO 50002:2016 «Енергетичні аудити. Вимоги та настанови щодо їх проведення»
ДСТУ 2155-93 ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ. «Методи визначення економічної ефективності заходів по енергозбереженню»